niedziela, 23 kwietnia 2017

Jak zrobić naszyjnik z żywicy... DIY

Od kilku lat robię samodzielnie biżuterię z żywicy. Czy autentyczne DIY jest możliwe?
Dzisiaj kolejne etapy mojej pracy, czyli jak wygląda naszyjnik od momentu wyjęcia z formy do gotowego wyrobu i co z nim zrobić, aby wydobyć prawdziwy czar takiej biżuterii.

Jak zrobić naszyjnik z żywicy – DIY  aby osiągnąć efekt ze zdjęcia...

naszyjnik z żywicy DIY

Oto lista, co jest potrzebne do wykonania naszyjnika z żywicy z nasionami dmuchawca wewnątrz ściętej u podstawy kuli. W tle nasion... kolorowa żywica.

SKŁADNIKI:
 • wysokiej jakości żywica poliestrowa, odporna na UV 
 • pasta koloryzująca do żywicy
 • nasiona dmuchawca
 • forma silikonowa
 • aceton techniczny
 • papier ścierny
 • klej do biżuterii
 • pasta polerska
 • filc wełniany
 • materiał z bawełny
 • bolec i krawatka srebrna do wykończenia wisiorka
 • mini wiertarka modelarska do wiercenia otworu mocującego srebro
Uwaga: ważne jest, aby podczas wypełniania formy żywicą, skupić swoją uwagę na nasionkach dmuchawca. Nie mogą dotykać do brzegu wisiorka. Najprościej jest, jeszcze przed stężeniem żywicy, poprzesuwać je patyczkiem do środka kuli. Powierzchnia będzie bez mikro otworków. Dla dobrego efektu żywicę lejemy do formy w bardzo spowolnionym tempie. Żywicę kolorową wlewamy po zastygnięciu żywicy z nasionami.

KULA ŚCIĘTA U PODSTAWY, PO WYJĘCIU Z FORMY

U podstawy kuli jest kołnierz z żywicy, który jest nadlewem jakie zazwyczaj powstają w technologii odlewnictwa. Na zdjęciu widać, że kula nie jest idealnie gładka.

naszyjnik z żywicy w obróbce
stan surowy kuli z żywicy

Jak pozbyć się kołnierza? Po przetarciu acetonem najczęściej cieńsze brzegi obcinam szczypcami a następnie ścieram na papierze ściernym.

Uwaga: Aby nie było pyłu, podczas ścierania żywicy, warto korzystać z papieru wodnego. Na mokrym papierze powstanie płynny filtr ze ścieranej żywicy i wody. Można wykonywać tę pracę nawet w warunkach domowych. Do tej czynności, czyli OBRÓBKI ZGRUBNEJ, używam papieru o gramaturze 80 do 100.

naszyjnik z żywicy stan surowy
daleka jeszcze droga przede mną...

SZLIFOWANIE DOKŁADNE

Szlifowanie aż do osiągnięcia idealnie gładkiej powierzchni, bez najmniejszych śladów. Kiedy osiągniemy matową, gładką powierzchnie wisiorek będzie nadawał się do polerowania.

Uwaga: na ten etap idealnie nadaje się papier wodny wysokiej gradacji, czym lepsza jakość i wyższa gradacja papieru (np. 2500) tym efekt zachwyci nas bardziej.

już bliżej do efektu końcowego

POLEROWANIE

Zbliżamy się do finału... polerowanie. Rozprowadzamy pastę polerską na filcu najlepiej w 100 % z wełny. Po wstępnym polerowaniu na filcu pozostaje już tylko doprowadzenie do prawdziwego połysku pocierając o miękką szmatkę z bawełny.
Jaki efekt... zapraszam do zdjęcia.


MONTAŻ SREBRNEGO BOLCA i KRAWATKI

Wiercę otwór w żywicy o średnicy i długości srebrnego trzpienia. Dobrze jest otwór dopasować do bolca pod względem długości, wówczas jest mało widoczny w naszyjniku. Bolec łączymy z krawatką srebrną.

Uwaga: żywica jest przeźroczysta, dlatego zbyt długi ślad wiercenia nie dodaje uroku. Aby ułatwić sobie pracę, wystarczy na wiertle nakleić taśmę, która będzie ograniczała głębokość wiercenia. Jest to prosty i łatwy sposób na dobry efekt.

 naszyjnik z żywicy, dmuchawiec

naszyjnik z żywicy
 wisiorek z żywicy

Biżuteria z żywicy jest na stronie CoralRose, ten wisiorek jest również w Kategorii Dmuchawiec w żywicy 

8 komentarzy:

 1. Wspaniały tutorial. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy jest jakiś sposób aby zabezpieczyć żywy kwiat przed włożeniem do żywicy, tak aby w czasie stygnięcia żywicy nie zmienił barwy, ani nie zwiądł?

  OdpowiedzUsuń
 3. Aby kwiat wyglądał jak żywy i nie zmienił barwy po zamknięciu w żywicy, musi być poddany procesowi suszenia. Rośliny zamykane w żywicy powinny być pozbawione wilgoci wówczas pięknie zachowują swój wygląd. Jeśli są mokre to zmieniają barwę, bledną i wyglądają zupełnie inaczej niż w realu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poszukuję takich bolców do wykończenia...przeszukałam sklepy i internet wzdłuż i wszerz i nigdzie ich nie potrafię znaleźć. Czy ktoś może polecić sklep gdzie ten półfabrykat można dostać?

  OdpowiedzUsuń
 5. Moge spytac,jak wyglada forma do wykonania kuli zywicznej?

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiadamy na pytania kiedy profil jest dostępny

  OdpowiedzUsuń